Przeziębienie - objawy

21 stycznia 2019 Objawy przeziębienia

Przeziębienie to wywołana przez wirusy zakaźna choroba dróg oddechowych, której objawy nasilają się szczególnie w okolicy nosa. Warto nadmienić, że jest to najpopularniejsza choroba zakaźna u ludzi.

Samo przeziębienie nie jest groźne w skutkach, natomiast powikłania, powstałe w wyniku nieleczenia jego objawów, mogą okazać się niebezpieczne.
 

Przeziębienie - objawy i przebieg


Przebieg przeziębienia początkowo jest bardzo wolny. Chory staje się zmęczony i apatyczny, cierpiąc przez to na znaczne pogorszenie samopoczucia. Następnie pojawia się charakterystyczne dla przeziębienia drapanie w gardle i kichanie. Rozwój choroby wiąże się z rozmnożeniem wirusów i ich wniknięciem w błony śluzowe. Kolejnym, standardowym objawem jest coraz bardziej dokuczliwy ból gardła, niedrożność nosa, katar, kaszel (mokry lub suchy), chrypka, a w konsekwencji także stan podgorączkowy lub gorączka. Symptomy przeziębienia pojawiają się od 2 do 3 dni po kontakcie z wirusem, sama choroba trwa natomiast ok. 5 dni, czasem dłużej, nie dłużej jednak niż 2 tygodnie.

przeziębienie leczenie
 

Przeziębienie - objawy i leczenie


W większości przypadków przeziębienie z powodzeniem można wyleczyć na własną rękę. Wystarczy odpocząć i spędzić w łóżku dzień lub dwa, cały czas pamiętając o ponadprzeciętnym uzupełnianiu płynów. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku woda mineralna i herbaty - owocowe, ziołowe i z cytryną. Z bólem gardła poradzą sobie tabletki do ssania, z gorączką paracetamol. Katar można zwalczyć dzięki specjalnym aerozolom, które bez trudu udrożnią drogi oddechowe i nawilżą podrażnione śluzówki, a także dzięki kroplom ułatwiającym oddychanie. Na kaszel suchy najlepsze będą preparaty hamujące go, na przykład DexaPini, Thiocodin czy Robitussin, kaszel mokry wiąże się ze stosowaniem preparatów o działaniu wykrztuśnym, takich jak Herbapect. W leczeniu przeziębienia doskonale sprawdzą się także domowe metody, np. picie syropu z cebuli. Jeśli objawy choroby będą utrzymywać się dłużej niż 14 dni, a zaczną nasilać się dopiero w 5 lub 6 dniu choroby, gorączka zacznie przekraczać 38°C i towarzyszył jej będzie silny ból głowy, zatok albo ucha, należy zgłosić się do lekarza.


Przeziębienie - objawy u dzieci 


Podobnie jak u dorosłych, drapanie w gardle, katar lub zapchany nos są jednymi z pierwszych objawów przeziębienia. Maluchy mogą także uskarżać się na brak apetytu, ból gardła, głowy i mięśni. Dolegliwości te trwają ok. 5-7 dni, a największe prawdopodobieństwo zarażenia występuje 2-4 dni od pojawienia się symptomów choroby. Późniejsze zakażenie jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

21 stycznia 2019 Objawy przeziębienia

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.