Przeziębienie u niemowlaka

15 stycznia 2019 Objawy przeziębienia


Jak rozpoznać przeziębienie u niemowlaka? 
 

Przeziębienie u niemowlaka - objawy
 

Jeśli dziecko jest niespokojne, nie ma apetytu, nie może spać przez zatkany nosek, a czasem nawet płacze - bardzo możliwe, że wystąpiło u niego przeziębienie. Symptomami choroby u noworodka mogą być również: stan podgorączkowy, gorączka, kaszel, katar, biegunka i wymioty. Pamiętaj, że samo pojawienie się kataru nie wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.
 

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy do lekarza


Odwiedzenie specjalisty jest konieczne, gdy cieknięcie z noska utrzymuje się dłużej niż 3 dni. Do pediatry należy udać się także w przypadku wystąpienia kasłania. Z wizytą nie wolno zwlekać szczególnie wtedy, gdy pojawi się podwyższona temperatura.

Przeziębienie u niemowlaka - jak leczyć?


Dobrym sposobem na walkę z infekcją jest podawanie maluchowi witaminy C w kroplach, wkraplanie soli fizjologicznej do noska w przypadku pojawienia się kataru, inhalacje za pomocą nebulizatora, a także podawanie środka przeciwgorączkowego w przypadku temperatury ciała przekraczającej 38,5ºC.

W leczeniu przeziębienia u niemowlaka warto spróbować także kąpieli w tymianku, która - dzięki działaniu bakteriobójczemu - w znaczący sposób pomaga zmniejszyć katar i kaszel. Wystarczy zalać cztery duże łyżki suszonego tymianku dwoma litrami gorącej, wrzącej wody, odczekać kwadrans i przecedzić całość do wanny z odpowiednio ciepłą wodą, a następnie wykąpać dziecko.

przeziębienie u niemowlaka

Pamiętać należy także o zbawiennym działaniu maści majerankowej. Wystarczy nabrać jej niewielką ilość na palec, patyczek lub na zwiniętą we właściwy sposób chusteczkę, a następnie nawilżyć nią obszar znajdujący się tuż pod nosem dziecka. Maść nie powinna dostać się do śluzówki pociechy, ponieważ może to spowodować nasilenie się kataru. Wielu specjalistów zaznacza, że stosowanie maści majerankowej jest właściwe nawet u kilkumiesięcznych dzieci.

Nawilżanie i płukanie noska warto robić już od urodzenia maleństwa - dzięki temu w skuteczny sposób można pozbyć się się zalegającej mu w nosku wydzieliny. W tym przypadku dobrze sprawdzą się preparaty w ampułkach. Od pierwszych chwil malca na świecie nie wolno zapominać o odpowiednim wietrzeniu pokoiku, w którym przebywa dziecko. Wietrzenie szczególnie istotne jest w trakcie trwania choroby - pomaga wyeliminować czające się w powietrzu wirusy. Nawilżanie powietrza ułatwia również oddychanie i zmniejsza niekomfortowe drapanie w gardle.


Przeziębienie u niemowlaka - ile trwa?


Sam katar utrzymuje się u niemowlaka ok. 7 dni, przeziębienie natomiast od 7 do 10 dni.

Nie wolno ignorować przeziębienia u niemowlaka - może przerodzić się ono nawet w zapalenie płuc. Po zaobserwowaniu kilku niepokojących objawów, koniecznie trzeba udać się z wizytą do lekarza.

15 stycznia 2019 Objawy przeziębienia

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.