Poznaj objawy przeziębionego pęcherza

17 stycznia 2019 Przeziębienie narządów

Przeziębienie pęcherza jest najpopularniejszym z zakażeń układu moczowego. Choroba, wywoływana najczęściej bez bakterie, cechuje się między innymi ciągłym, nieprzyjemnym uczuciem parcia na mocz oraz bólem i pieczeniem przy jego oddawaniu. Na wystąpienie infekcji - ze względu na niewielką długość cewki moczowej sąsiadującej bezpośrednio z pochwą - narażone są głównie kobiety.


Przeziębiony pęcherz - objawy 


U dorosłych przeziębienie pęcherza charakteryzuje się przede wszystkim bólem i pieczeniem w trakcie oddawania moczu oraz ciągłym, nachalnym parciem na sikanie. Oddawanie moczu jest częste, jednak jego porcje są niewielkie. Zdarza się, że oprócz moczu pojawia się krew. Niejednokrotnie ogólnemu złemu samopoczuciu towarzyszą także stany podgorączkowe lub gorączka.

U dzieci - prócz parcia na mocz i bólu w trakcie jego częstego oddawania - może pojawić się również ogólne osłabienie i zmniejszenie apetytu, dyskomfort odczuwalny w dolnych partiach brzucha i, czasami, przypadkowe moczenie się w ciągu dnia.


Przeziębiony pęcherz w ciąży


Dolegliwości świadczące o przeziębieniu pęcherza u kobiet w ciąży są tożsame z objawami pojawiającymi się u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Należy pamiętać, że nieleczenie zapalenia pęcherza w ciąży może skutkować porodem przedwczesnym, zahamowaniem rozwoju dziecka, chorobą nerek u matki lub - co najgorsze - utratą ciąży. W przypadku wystąpienia symptomów zapalenia pęcherza, natychmiast należy udać się do specjalisty i zastosować zaleconą przez niego antybiotykoterapię. Leki antybakteryjne, takie jak amoksycylina, fosfomycyna, cefurosym, erytromycyna czy nitrofurantoina są bezpieczne dla kobiet ciężarnych i z powodzeniem mogą być stosowane do zwalczania zakażenia.

przeziębiony pęcherz u dziecka


Przeziębiony pęcherz u dziecka


Przeziębienie pęcherza moczowego u dzieci wywoływane jest aż w 80% przez bakterie E. coli, czasem również przez bakterie Gram-ujemnych i Gram-dodatnich oraz grzyby lub wirusy, rzadko drogą krwiopochodną. U starszych dzieci nabyte przeziębienie pęcherza może wiązać się z rozpoczęciem aktywności seksualnej, warto jednak pamiętać, że dziewczęce dolegliwości ginekologiczne, niekoniecznie związane ze współżyciem, mogą być błędnie kojarzone z przeziębionym pęcherzem. Zdarza się, że zapalenie pęcherza rozwija się przez nadwrażliwość na konkretne kosmetyki, ciało obce w pęcherzu moczowym, np. cewnik, stosowanie określonych leków lub przez choroby towarzyszące.

U niemowlaków przeziębienie pęcherza może sygnalizować brak apetytu, gorączka, żółtaczka, wymioty i biegunka, a nawet zahamowanie wzrostu masy ciała, w połączeniu z moczem o nieprzyjemnym zapachu i z rozdrażnieniem.

Dopiero od 3-5 roku życia dziecku przy przeziębieniu pęcherza towarzyszą objawy zapalenia charakterystyczne także dla dorosłych, takie jak nadmierny mocz oraz pieczenie i szczypanie przy jego oddawaniu.
 

Przeziębiony pęcherz - leki 


Najpopularniejszym lekarstwem na przeziębienie pęcherza jest niewątpliwie furagina, co więcej - można ją dostać bez recepty. Nie tylko hamuje namnażanie się bakterii - jest stosowana również na nawracające zapalenie pęcherza moczowego i można ją dostać w każdej aptece. Warto pamiętać, że furagina działa zbawiennie tylko w przypadku obecności bakterii Escherichia coli. W pozostałych przypadkach przepisywany jest najczęściej antybiotyk na zapalenie pęcherza. Furagina jest lekiem stosowanym głównie przez dorosłych, u dzieci do lat 2 można używać jej wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
 

Przeziębiony pęcherz - domowe sposoby
 

Przyjmowanie sporej ilości płynów, ze szczególnym naciskiem na zwyczajną, niegazowaną wodę mineralną i moczopędne ziołowe herbaty, pomoże wyeliminować infekcję dróg moczowych. Szczególnie polecane są liście brzozy i porzeczki oraz skrzyp. Antybakteryjnym działaniem wykazuje się również żurawina - w skuteczny sposób utrudnia bakteriom przyczepianie się do dróg moczowych. W wyleczeniu choroby pomoże również zakopanie się pod stertą koców i porządne wygrzanie. Dobrym sposobem będzie położenie termoforu na brzuchu. Warto pamiętać o stosowaniu lekkostrawnej diety, która, bogata w błonnik, zapobiegnie zaparciom sprzyjającym powstawaniu infekcji.

17 stycznia 2019 Przeziębienie narządów

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.