Przeziębienie a grypa - poznaj różnice

14 stycznia 2019 Objawy przeziębienia

Zarówno przeziębienie, jak i grypa, to choroby wirusowe, co więcej - często są ze sobą mylone. O ile przeziębienie jest stosunkowo niegroźne i szybko można wyleczyć je na własną rękę, grypa potrafi spowodować liczne powikłania.
 

Przeziębienie a grypa - różnice


Podczas gdy przeziębienie tworzone jest przede wszystkim zwykłymi ryno- i koronawirusami, grypa wywoływana jest przez inne, znacznie groźniejsze ich typy, z których najpoważniejszymi są wirusy typu A.

Całkowicie odmienne od siebie są także początki grypy i przeziębienia. Przeziębienie rozwija się stopniowo, grypa atakuje nagle. Charakteryzuje się ona także występowaniem wysokiej, sięgającej nawet 39°C gorączki, dreszczami, intensywnymi bólami głowy i mięśni oraz suchym, męczącym kaszlem. Katar i ból gardła w przypadku grypy praktycznie nie występują, podczas gdy w przypadku przeziębienia są jednym z pierwszych objawów. Bóle mięśni, podobnie jak bóle głowy, przy przeziębieniu są rzadkością, a występujący kaszel - w odróżnieniu od grypy - jest najczęściej mokry. Typowy dla przeziębienia jest także stan podgorączkowy i towarzysząca mu temperatura - najczęściej poniżej 38°C.

Najistotniejszą różnicą między grypą a przeziębieniem są powikłania. W przypadku przeziębienia praktycznie nie występują, w dużej mierze dotyczą zaś grypy. I mogą być poważne. Zalicza się do nich zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa.

Grypa i związane z nią powikłania mogą prowadzić do śmierci. Co roku na świecie z ich powodu umiera ponad milion ludzi. Z racji, że grypa jest dużą cięższą chorobą niż przeziębienie, skutecznie można zapobiegać jej dzięki odpowiednim lekom przeciwwirusowym, a nawet szczepieniom.

przeziębienie a grypa


Przeziębienie a grypa - objawy
 

Grypa charakteryzuje się trzema postaciami. Pierwsza z nich jest łagodna, zbliżona niejako do przeziębienia, druga - pełnoobjawowa, trzecia natomiast - powikłana. Wirus grypy atakuje co prawda głównie górne drogi oddechowe, zdarza się jednak, że jego ofiarą padają także dolne, takie jak tchawica, płuca lub oskrzela. To właśnie nasilenie objawów i ryzyko powikłań  są głównymi różnicami pomiędzy grypą a przeziębieniem.

Główne objawy grypy:

  • gorączka (sięgająca od 38°C do nawet 41°C)
  • dreszcze (silne, towarzyszące gorączce, występują najczęściej z obfitym poceniem się)
  • bóle głowy (obejmują całą głowę, ciężko wyeliminować je zwykłymi lekami przeciwbólowymi)
  • bóle mięśni i stawów (łamanie w kościach i ogólne silne osłabienie organizmu, utrzymujące się przez cały okres trwania choroby)
  • kaszel (suchy; napadowy, bardzo silny i męczący)


Objawami przeziębienia jest najczęściej katar, mokry kaszel, chrypka, niedrożność nosa i lekka gorączka lub stan podgorączkowy. Więcej o ich przebiegu i leczeniu przeczytasz tutaj: "Przeziębienie - objawy"

14 stycznia 2019 Objawy przeziębienia

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.