Infekcje układu oddechowego – co musisz wiedzieć?

28 marca 2022 Objawy przeziębienia

Infekcje układu oddechowego mogą mieć charakter infekcji górnych albo dolnych dróg oddechowych. Zakażenie to najczęściej spowodowane jest przez wirusy, a rzadziej przez bakterie i grzyby. Infekcje wirusowe wymagają zastosowania leczenia objawowego, np. podaje się leki przeciwgorączkowe i wykrztuśne. Z kolei infekcje bakteryjne będą wymagały zastosowania antybiotyku. Dowiedz się więcej jakie leczenie zastosować w przypadku infekcji dróg oddechowych!

Przyczyny infekcji dróg oddechowych

Jeśli chodzi o infekcje górnych dróg oddechowych, to ich przyczyną są najczęściej wirusy. Bardzo częstym zakażeniem jest tutaj przeziębienie, a u dzieci jest to również wirusowe zapalenie migdałków. Jeszcze inną infekcją jest grypa oraz wirusowe zapalenie gardła i wirusowe zapalenie krtani. Wśród tych infekcji wymienia się również zapalenie zatok przynosowych i zapalenie ucha środkowego.

Infekcje dolnych dróg oddechowych również są najczęściej wywoływane przez wirusy. Tutaj można wymienić zapalenie oskrzeli, wirusowe zapalenie oskrzelików oraz wirusowe zapalenie płuc1. Poza tym znane jest również bakteryjne, atypowe albo grzybicze zapalenie płuc.

Objawy infekcji układu oddechowego

Objawy infekcji układu oddechowego uzależnione są przeważnie od miejsca zakażenia, a także od podłoża infekcji. W przypadku infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych wśród objawów wymienia się przeważnie:

  • katar,

  • kaszel,

  • ból gardła,

  • trudności z przełykaniem,

  • ból ucha,

  • ból głowy,

  • ból mięśni,

  • wymioty – przeważnie u małych dzieci.

Przy bakteryjnych infekcjach układu oddechowego również pojawia się ból gardła, ale tutaj ma on większe nasilenie i do tego dochodzi wyższa temperatura ciała. Do charakterystycznych objawów zalicza się także ropną wydzielinę z nosa, trudności z przełykaniem śliny oraz chrypę. Natomiast w ogóle nie występuje tutaj kaszel.

Z kolei infekcje dolnych dróg oddechowych bardzo często objawiają się silnym kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny, a do tego dochodzi uczucie duszności, gorączka, ból w klatce piersiowej i ogólne osłabienie.

Leczenie infekcji układu oddechowego

Sposób leczenia2 infekcji układu oddechowego jest uzależniony głównie od tego, jaki czynnik zakaźny jest przyczyną infekcji. Jeśli jest to wirusowe zakażenie górnych albo dolnych dróg oddechowych, to wtedy stosuje się tylko leczenie objawowe. W takiej sytuacji można zastosować leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe oraz wykrztuśne.

Na przykład bardzo dobrze sprawdzają się preparaty, które mają w swoim składzie substancję czynną ambroksol. Substancja ta powoduje rozrzedzenie zalegającego śluzu, a dzięki temu staje się on bardziej płynny. W związku z tym pomaga także w wydalaniu śluzu z dróg oddechowych poprzez ułatwianie jego odkrztuszania. Bardzo ważny jest również odpoczynek, odpowiednia dawka snu oraz nawodnienie organizmu. Można również stosować domowe metody walki z przeziębieniem i innymi infekcjami.

Natomiast bakteryjne infekcje układu oddechowego będą wymagały zastosowania antybiotyku. W tym przypadku dobór leku zależy od wyniku posiewu z wymazu, a także od wyniku antybiogramu. Wtedy lekarz będzie mógł dobrać odpowiedni antybiotyk i rozpocząć leczenie.

Referencje:

Hryniewicz W., Albrechta P., Radzikowskiego A., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, Warszawa, 2016.

Mantero M., Blasi F., Algorytmy diagnostyczne i terapeutyczne w chorobach płuc, Wrocław, 2017.

1 M. Mantero, F. Blasi, Algorytmy diagnostyczne i terapeutyczne w chorobach płuc, Wrocław, 2017, s. 21-34.

2 W. Hryniewicz, P. Albrechta, A. Radzikowskiego, Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, pod red. Warszawa, 2016, s. 45-56.

Artykuł partnera

28 marca 2022 Objawy przeziębienia

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.