Czym jest mikropolaryzacja mózgu? Na czym polega terapia tDCS?

28 lutego 2022 Informacje

Mikropolaryzacja mózgu to terapia, która powstała w Instytucie Rehabilitacji Medycznej im. prof. O.W. Bogdanowa w Sankt Petersburgu w Rosji. Jest bezpieczna, nieinwazyjna, a także bezbolesna, a jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Na czym konkretnie polega ta metoda i w jakim celu można ją stosować? Czy istnieją przeciwwskazania do jej wykorzystywania? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest mikropolaryzacja mózgu?

Mikropolaryzacja mózgu to zabieg polegający na umieszczeniu elektrod powierzchniowych na głowie pacjenta, pomiędzy którymi przepływa prąd galwaniczny o natężeniu 1-2 mA i stałym kierunku. Prąd ten ma na celu neuromodulację ośrodków korowych tak, by doprowadzić do utrwalonej cyklicznie powtarzalności wzbudzeń. Ma to pozytywny wpływ na zdrowie osób, które doznały uszkodzeń mózgowia, jak i osób obciążonych różnymi dysfunkcjami neurologicznymi. Metoda ta jest stale badana na wielu światowych uniwersytetach, w tym we Włoszech, w Niemczech, czy w USA. Zastosowanie terapii tDCS jest bardzo szerokie w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. Niektóre kraje, takie jak np. Norwegia prowadzą nawet rządowe programy, dzięki którym pacjenci mają ułatwiony dostęp do tego rodzaju leczenia. W Polsce zaczęto stosować tę metodę w 2003 roku. Obecnie mikropolaryzację mózgu wykonasz w Centrum Neuroterapii Rutkowscy, o czym warto wiedzieć, gdyż jej popularność stale rośnie.

Wskazania do mikropolaryzacji tDCS

Jak już wspomnieliśmy, terapia ta jest stosowana w przypadku osób z dysfunkcjami neurologicznymi oraz cierpiącymi w wyniku doznania uszkodzeń mózgowia. Co to jednak konkretnie oznacza? Otóż pozaczaszkowa stymulacja prądem stałym wspiera leczenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu, takich jak m.in.:

  • afazja,
  • dystonia,
  • ból przewlekły,
  • udary mózgu,
  • udary czaszkowo- mózgowe z deficytem neurologicznym,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • ADHD,
  • uzależnienia, depresja.

Dolegliwości, chorób i dysfunkcji, które mogą zostać wyleczone w ten sposób, jest więcej. Istotną kwestią jest również to, że w wyniku mikropolaryzacji mózgu polepszeniu ulega nastrój pacjenta, przestaje on odczuwać silne lęki, staje się mniej agresywny, lepiej śpi. Ta terapia może również spowodować, że dana osoba stanie się bardziej komunikatywna, co ciekawe może również pozytywnie wpłynąć na problemy z widzeniem, poprawiając jego ostrość, oraz skutkując rozszerzeniem pola widzenia.

Istotne informacje na temat terapii tDCS

Podobnie jak w przypadku praktycznie wszystkich form terapii, tak i do stosowania mikropolaryzacji mózgu istnieją przeciwwskazania. Należą do nich ciąża, nowotwory, zastawki, rozrusznik serca, ciała obce znajdujące się w organizmie (implanty, klipsy), a także niektóre typy padaczki. Ważne jest to, aby zastosowanie tej terapii połączyć z innymi rodzajami terapii, odpowiednimi ze względu na leczone zaburzenie. Takie podejście gwarantuje jeszcze lepsze efekty.

Artykuł sponsorowany

28 lutego 2022 Informacje

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.