Jeśli nosisz okulary, to zapewne chociaż czasem zastanawiasz się nad ich wymianą na szkła kontaktowe. I słusznie, bo ten sposób korekcji wzroku jest funkcjonalny, skuteczny no i bardzo wygodny. Pytanie tylko, jakie soczewki wybrać? Są tu dwa podstawowe kryteria – wada wzroku i tryb życia.
Przy jakiej wadzie wzroku można nosić soczewki kontaktowe?
Odpowiedź jest dość prosta – soczewki można nosić w przypadku każdej z najpowszechniejszych wad wzroku, czyli krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmie, prezbiopii. W dziedzinie kontaktologii w ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonały się duże postępy. Soczewki mogą być już używane nawet przy znacznej wadzie wzroku, co wcześniej nie było możliwe i takie osoby były siłą rzeczy skazane na okulary korekcyjne. Dodatkowo warto wiedzieć, że wiek też nie jest przeszkodą, a przynajmniej nie z tych znaczących. Szkła kontaktowe mogą bowiem nosić nawet małe dzieci, przy czym te najmłodsze wymagają oczywiście pomocy rodziców lub opiekunów przy zakładaniu. Jednak już od około 8 roku życia są w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. W drugą stronę, czyli u seniorów, również nie ma przeszkód, o ile oczywiście są oni na tyle sprawni, by soczewki założyć, oraz nie mają przeciwwskazań natury medycznej.
Te jednakże mogą zdarzyć się w każdym wieku, chociaż są naprawdę sporadyczne. Soczewki kontaktowe mogą być niewskazane przy niektórych chorobach oczu, ogólnoustrojowych czy w przypadku alergii. To, jaką macie wadę wzroku, warunkuje rodzaj soczewek, jakie powinniście nosić. W przypadku daleko- i krótkowidzów nosi się soczewki sferyczne, w astygmatyzmie toryczne, dla prezbiopii zaś przewidziane są progresywne. Dobór rodzaju soczewek dokonywany jest przez optometrystę lub lekarza okulistę podczas badania wzroku. Jednak od waszego trybu życia – i częściowo predyspozycji – zależy, jakie będą dla was najlepsze soczewki toryczne, sferyczne czy progresywne. Podział wśród nich dokonywany jest bowiem na podstawie czasu, przez jaki można je nosić.
Jak długo nosi się soczewki kontaktowe?
Zazwyczaj odpowiedź na pytanie, jakie soczewki wybrać, warunkowana jest czasem ich noszenia. Są oczywiście inne czynniki, jak materiał, uwodnienie czy gazoprzepuszczalność, jednak i tak są częściowo powiązane właśnie z tym, ile soczewki można nosić. Są bowiem trzy podstawowe tryby.
Soczewki jednodniowe to takie, które zakłada się rano, nosi przez cały dzień, a następnie zdejmuje i wyrzuca. Wykonane są z najbardziej przyjaznego dla oczu materiału, delikatne, miękkie, odpowiednie nawet dla oczu wrażliwych. Wadą może być cena, wszak codziennie trzeba założyć nową parę. Z drugiej strony to właśnie te soczewki są traktowane jako uzupełnienie okularów korekcyjnych. Zakładane okazjonalnie, np. na mecz, imprezę czy trening na siłowni.
Soczewki miesięczne dzienne są częściowo podobne. Zakłada się je rano, zdejmuje wieczorem, jednak po zdjęciu umieszcza w pojemniczku do przechowywania, po wcześniejszym umyciu w płynie pielęgnującym. Para takich soczewek może być noszona przez 30 dni, a ich koszt jest naprawdę niewielki. To najczęstszy wybór, odpowiedni dla większości użytkowników.
Soczewki miesięczne całodobowe również nosi się do 30 dni, jednak nie trzeba ich zdejmować na noc. Można chodzić w nich i spać do 4-5 dni z rzędu, po czym należy je zdjąć i przemyć. Te z kolei kupują osoby, które o każdej porze dnia i nocy muszą widzieć perfekcyjnie, pracujące na zmiany, rodzice małych dzieci czy też tacy, którym zdarza się zasnąć niespodziewanie, co w innych modelach soczewek jest mocno niewskazane.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz