Jak dbać o oczy aby zapobiec wadom wzroku?

20 kwietnia 2022 Informacje

Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów człowieka. To dzięki niemu zdobywamy najwięcej informacji z otoczenia, rozpoznajemy miejsca i ludzi. Potrafimy wykorzystywać go z premedytacją – na przykład tak, by patrząc oddziaływać na uczucia drugiej osoby. Chcąc zachować wzrok w dobrym stanie powinniśmy wcielić w życie kilka zasad. Zapraszamy do lektury artykułu, dzięki któremu poszerzysz swoją wiedzę na temat tego, jak zadbać o oczy by jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.

W jaki sposób zbudowane jest ludzkie oko?

Oczy są prawdopodobnie najbardziej niezwykłym i najbardziej skomplikowanym narządem człowieka. Kwestią, od której warto zacząć nasze rozważania, jest budowa oka. Dla ułatwienia podzielmy ją na dwie części: zewnętrzną, którą możemy zobaczyć i wewnętrzną, na którą składa się cały układ optyczny. Narząd wzroku tworzą: gałka oczna osadzona w oczodole, aparat ochronny oraz aparat ruchowy. Gałka oczna składa się z trzech błon (warstw):

  • zewnętrznej błony włóknistej (twardówki i rogówki),
  • środkowej błony naczyniowej (tęczówki, ciała rzęskowego i naczyniówki),
  • błony wewnętrznej (siatkówki).

Za ruch gałki ocznej odpowiada sześć mięśni zewnętrznych: cztery proste oraz dwa skośne. Umożliwiają one obrót gałki ocznej w obrębie oczodołu oraz odpowiednie ustawienie oczu w czasie odbierania wrażeń wzrokowych. Aparat ochronny oka tworzą: powieki górna i dolna, łuki brwiowe, rzęsy, narząd łzowy oraz spojówki. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za ochronę gałki ocznej przed działaniem czynników zewnętrznych (np. urazami czy promieniowaniem UV), a także zapewnienie właściwego poziomu nawilżenia.

Mechanizm widzenia, czyli jak to się dzieje, że widzimy

Gdy znamy już podstawową anatomię oka, czas przejść do omówienia nieco trudniejszego tematu, czyli układu optycznego. Czy kiedykolwiek poświeciłeś chwilę na to, by zastanowić się, jak właściwie funkcjonuje ludzkie oko? Proces ten jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Za odbieranie wrażeń wzrokowych odpowiada tak zwany układ optyczny. To zespół kilku wzajemnie powiązanych ze sobą elementów, w których dochodzi do załamywania światła i ogniskowania go na siatkówce. Układ optyczny składa się z rogówki, cieczy wodnistej, soczewki i ciała szklistego. Jeśli mamy do czynienia z okiem miarowym, trafiające do oka światło przechodzi przez rogówkę, przednią komorę, źrenicę, soczewkę i ciało szkliste i zostaje skupione w taki sposób, że jego wiązka pada dokładnie na siatkówkę. Stąd, poprzez nerw wzrokowy, impuls zostaje przekazany dalej, do ośrodków wzrokowych w mózgu, gdzie zostaje „przetłumaczony” na obraz i zinterpretowany, dzięki czemu dowiadujemy się, jak wygląda nasze otoczenie. W skład siatkówki wchodzą: pręciki (odpowiadają za postrzeganie kształtów i ruchu), czopki (ich funkcją jest rozpoznawanie kolorów) oraz plamka ślepa (niewielki obszar siatkówki pozbawiony fotoreceptorów).

Jak zachować dobry wzrok?

Dobry wzrok jest nam niezbędny do codziennego funkcjonowania. Dopóki jest on idealny, większość z nas prawdopodobnie nie docenia ogromnej roli, jaką pełni w naszym życiu. Sytuacja ulega diametralnej zmianie gdy pojawiają się pierwsze problemy. Wada wzroku może rozwinąć się w każdym wieku. Niektóre są wynikiem chorób, inne czynników genetycznych, jeszcze inne naturalnych procesów starzenia się organizmu. Wśród najczęściej występujących wad refrakcji należy wymienić krótkowzroczność (miopię), nadwzroczność (hyperopię) i astygmatyzm (niezborność). Problemem, który prędzej czy później dotyka nas wszystkich, jest pogorszenie widzenia zwane prezbiopią (starczowzrocznością). Wiele osób zastanawia się, jak zatrzymać wadę wzroku po czterdziestce. W przypadku wad refrakcji najważniejsza jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie, a następnie jak najszybsze rozpoczęcie odpowiedniego działania. Wykonywanie regularnych badań pozwala znacznie zmniejszyć ilość zaburzeń widzenia w późniejszym okresie życia. Dlatego chcąc jak najdłużej zachować dobry wzrok powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach u okulisty lub optometrysty. Należy mieć przy tym świadomość, że wady wzroku raczej nie da się zatrzymać, jednakże można z powodzeniem spowolnić jej postępowanie. Warto wprowadzić do swojego życia sposoby pozwalające lepiej zadbać o oczy – takie postępowanie może przynieść naprawdę zadowalające efekty. Aby zachować dobry wzrok warto pamiętać o odpowiedniej diecie (zawierającej produkty bogate w witaminy A, C i E), a także zainteresować się tematem ćwiczeń oczu.

20 kwietnia 2022 Informacje

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.