Soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć?

20 czerwca 2022 Informacje

Dużo osób zastanawia się nad zamianą okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe. Przygotowaliśmy więc dla nich zestaw najpopularniejszych pytań o tę formę korekcji – oczywiście wraz z odpowiedziami.

Czy na soczewki potrzebna jest recepta?

Tak. Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, a co za tym idzie powinny być kupowane dopiero po przepisaniu na nie recepty. Taką może wystawić lekarz okulista albo optometrysta, po badaniu wzroku. Takie badanie pozwala stwierdzić dwie podstawowe kwestie – jaka jest wada wzroku i czy możliwa jest do korygowania za pomocą soczewek kontaktowych.

Dodajmy, że soczewek nie kupuje się na receptę okularową. Te dwa sposoby korekcji różnią się na tyle, że pomoce optyczne mogą mieć różne wartości dioptrii, więc niewłaściwy dobór soczewek będzie rzutował na jakość widzenia i wygodę ich noszenia.

Czy każdy może używać soczewek kontaktowych?

Prawie każdy. Soczewki służą do korygowania najpopularniejszych wad wzroku – dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. W dwóch pierwszych przypadkach używa się soczewek sferycznych, dla astygmatyków przeznaczone są soczewki toryczne, dla prezbiopów zaś soczewki progresywne. Dodatkowo dostępne są soczewki „zerówki”, czyli kosmetyczne, służące do zmiany koloru oczu.

Chociaż więc teoretycznie mogą nosić je wszyscy, to w praktyce u niewielkiej części osób mogą występować przeciowwskazania. Ich rozpoznaniu również służy wizyta u optometrysty. Mogą to być zmiany chorobowe oka, inne choroby (np. cukrzyca, nadciśnienie), przejściowe stany (ciąża) a także alergie – zarówno na materiał, z którego wykonuje się soczewki, jak i na inne czynniki, np. pyłki, kurz. Nie oznacza to jednak, że np. wszyscy cukrzycy czy wszystkie kobiety w ciąży powinny rezygnować z soczewek kontaktowych. Ocena zawsze jest indywidualna.

Jak długo można nosić soczewki?

To zależy od ich rodzaju. Są dwa – soczewki jednodniowe (te oczywiście nosimy jeden dzień, od rana do wieczora) i soczewki o dłuższych trybach noszenia (dwutygodniowe i miesięczne). Te ostatnie mogą być używane przed 14 lub 30 dni od otwarcia opakowania. Natomiast kwestia tego, jak długo można je nosić bez zdejmowania również zależy od typu soczewek. Miesięczne całodobowe szkła kontaktowe mogą być noszone przez 4-5 dni bez zdejmowania. Dłuższe noszenie jest teoretycznie możliwe (do 30 dni), ale niezalecane przez optometrystów.

Czy w soczewkach można spać? A pływać?

Można – jednak zależy to od tego, jaki rodzaj soczewek wybierzemy. Całodobowe miesięczne soczewki kontaktowe nie są zdejmowana na czas snu i dzięki temu mogą być używane przez osoby, które od razu po przebudzeniu muszą dysponować pełnią możliwości widzenia – chociażby przez rodziców małych dzieci. W pozostałych rodzajach soczewek nie powinno się spać, ponieważ może to owocować podrażnieniem oczu. Możliwa jest jednak krótka drzemka, chociaż warto po niej użyć kropli nawilżających do oczu.

Co do pływania, to nie jest to zalecane. Jeśli jednak jest konieczne, to wyłącznie w jednodniowych szkłach kontaktowych, które po zakończeniu aktywności należy wyrzucić.

Czy o soczewki trzeba jakoś specjalnie dbać?

Ta kwestia również zależy od rodzaju soczewek. Jednodniowe są jednocześnie jednorazowe – zakładamy je zwykle rano, nosimy do wieczora, a następnie wyrzucamy. Dwutygodniowe i miesięczne po zdjęciu wymagają umycia specjalnym płynem pielęgnującym i umieszczenia ich w nim na kilka godzin w odpowiednich pojemniczkach.

Artykuł partnera

20 czerwca 2022 Informacje

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.