Najczęstsze działania uboczne leków przeciwbólowych

25 marca 2022 Leczenie przeziębienia

Leki, które są najczęściej nadużywane przez pacjentów, to leki przeciwbólowe. Wiele osób nie czeka, aż lek zacznie działać, tylko od razu bierze dwie lub trzy tabletki, aby natychmiast poczuć ulgę. Niektóre osoby zażywają leki przeciwbólowe profilaktycznie, aby uniknąć bólu. Jednak takie postępowanie może mieć poważne skutki. Jakie są najczęstsze działania uboczne leków przeciwbólowych?

Na czym polega działanie leków przeciwbólowych?

Działanie leków przeciwbólowych ma na celu zapobieganie docierania informacji o bólu1 do centralnego układu nerwowego. Takie środki mają działanie doraźne, jednak nie leczą one chorób i nie zapobiegają ich powstawaniu. W związku z tym częste stosowanie leków przeciwbólowych może zaszkodzić, a nie pomóc. Leki te sprawiają, że do mózgu nie dociera informacja o bólu, a to powoduje poprawę samopoczucia, co z kolei wpływa na powstawanie uzależnienia. Takie uzależnienie pojawia się, gdy leki te są brane bez żadnej kontroli lekarza.

Działania uboczne leków przeciwbólowych

Jest wiele różnych objawów, które pojawiają się w związku z nadużywaniem leków przeciwbólowych:

  • nudności oraz wymioty,

  • zaparcia,

  • zawroty głowy,

  • nadmierne pocenie się,

  • uczucie mrowienia dłoni oraz stóp,

  • zaburzenia mowy,

  • zwężone lub rozszerzone źrenice.

Z kolei, jeśli przedawkujemy leki przeciwbólowe2, może dojść do:

  • problemów z oddychaniem,

  • utraty przytomności,

  • spadku temperatury ciała,

  • zrobienia się bladej oraz zimnej skóry,

  • śpiączki,

  • śmierci,

  • uszkodzenia mózgu.

Dlaczego pojawiają się skutki uboczne?

Skutki uboczne działania leków przeciwbólowych najczęściej są związane z przedawkowaniem, a także z uzależnieniem od danej substancji, nieprawidłowym zażywaniem leków lub z ich przewlekłym stosowaniem. Często jest tak, że pacjenci nie przestrzegają zaleceń, które znajdują się w ulotce producenta. Wśród innych przyczyn wymienia się łączenie ze sobą różnych leków, a także picie alkoholu podczas stosowania leków przeciwbólowych.

Warto poznać przyczynę bólu

Do ustąpienia bólu zazwyczaj dochodzi po wyleczeniu jego przyczyny. Jeśli ból ma poważną przyczynę, to samodzielne jej leczenie lekami przeciwbólowymi nie pomoże. Jednak w niektórych sytuacjach leki te w skuteczny sposób łagodzą ból. Na przykład na bóle mięśni i stawów, czy kręgosłupa mogą pomóc niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) Przykładem takiego NLPZ- tu jest lek zawierający w składzie np. deksketoprofen. Jest to substancja czynna, która szybko zmniejsza ból i stan zapalny.

Przy zażywaniu każdego leków bardzo ważne znaczenie ma dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza albo informacji, które znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania.

Przy stosowaniu leków przeciwbólowych istotne jest minimalizowanie skutków ubocznych. Ważne jest nie tylko przestrzeganie zaleceń, ale należy również pamiętać o tym, aby nie zwiększać samodzielnie maksymalnej dawki. Jeśli leki nie pomagają przez kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Referencje:

Wróbel E., Szymański D., Charakterystyka zjawiska bólu oraz wybranych zespołów bólu mięśniowego - mialgii [w:] „Edukacja biologiczna i środowiskowa”, 4/2015.

Maciejczyk M., Rysiak E., Car H., Działania niepożądane produktów leczniczych w praktyce klinicznej – aspekt kliniczny i ekonomiczny [w:] „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 4(49), 2016.

1 E. Wróbel, D. Szymański, Charakterystyka zjawiska bólu oraz wybranych zespołów bólu mięśniowego - mialgii [w:] „Edukacja biologiczna i środowiskowa”, 4/2015, s. 26-37.

2 M. Maciejczyk, E. Rysiak, H. Car, Działania niepożądane produktów leczniczych w praktyce klinicznej – aspekt kliniczny i ekonomiczny [w:] „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 4(49), 2016, s. 67-81.

Artykuł partnera

25 marca 2022 Leczenie przeziębienia

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.