Przez ich pozorną zwyczajność i częste wykorzystywanie do klasycznych dań, niejednokrotnie zapominamy o ich magicznych właściwościach. Sprawdź, jakie cuda można wyczarować z kurkumy, imbiru, miodu, a nawet z czosnku!
Mikstura na przeziębienie z czosnku, miodu i cytryny
Niewiele trzeba, by przygotować syrop z czosnku. Ten najpopularniejszy, naturalny antybiotyk doskonale daje sobie radę w walce z przeziębieniem i jest prosty do wykonania. Potrzebujesz tylko 3 obranych główek czosnku, 2 cytryn, pół szklanki chłodnej, lecz przegotowanej wody i ciemnego słoika. Zmiażdż przygotowane ząbki czosnku, wyciśnij sok z dwóch cytryn, a następnie wszystko wymieszaj. Do powstałej mikstury dolej pół szklanki przegotowanej, schłodzonej wody. Całość przelej do słoika i odczekaj kilka dni. Na końcu odcedź syrop przez sitko i pij łyżeczkę wywaru trzy razy dziennie, a pozbędziesz się przeziębienia!
Mikstura na przeziębienie z imbirem
Do wykonania syropu z imbiru przydadzą ci się 2, na oko trzycentymetrowe kawałki świeżego imbiru, litr gorącej wody, cytryna i 3 łyżeczki miodu, a także wyparzony słoiczek. Imbir obierz i zetrzyj na tarce, cytrynę sparz wrzątkiem i dokładnie umyj, a następnie usuń z niej pestki i pokrój ją w plasterki. Do słoika wlej 3 łyżki miodu. Połóż na nich przygotowane wcześniej plastry cytryny i wsyp starty imbir. Całość zalej gorącą, lecz nie wrzącą wodą i odczekaj kilka minut. Na końcu dokładnie wymieszaj mieszankę. Jeśli wolisz wypić napar na chłodno, dodaj do niego miętę, zalecane jest jednak spożywanie syropu na ciepło. Kiedy będziesz to robić regularnie, znacząco poprawisz krążenie, a imbir szybko zniweluje twoją infekcję.
Mikstura na przeziębienie z kurkumą
To nie jest zwyczajny eliksir! Kurkuma, obfita we właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, może pomóc nawet w odbudowie układu odpornościowego! Nie bez powodu przez lata była stosowana w medycynie chińskiej, indyjskiej i ajurwedyjskiej do leczenia problemów układu oddechowego oraz chorób żołądka, skóry czy wątroby. W połączeniu z imbirem, zmniejszającym ból i obrzęki, łagodzącym podrażnione gardło i uśmierzającym kaszel, a przy okazji oczyszczającym nos, kurkuma tworzy wybuchową mieszankę. Przygotuj szklankę wody, 1/4 łyżeczki kurkumy i - analogicznie - 1/4 łyżeczki startego imbiru. Przyda się także 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne i łyżeczka miodu Manuka, wykazującego działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zastanawiasz się, po co pieprz cayenne? Nie tylko posiada właściwości przeciwzapalne, lecz również zapobiega migrenom, łagodzi bóle stawów i znacząco pomaga w trawieniu! By przygotować miksturę na przeziębienie z kurkumą, do wrzącej wody dodaj wszystkie składniki i gotuj je przez 10-12 minut, następnie wymieszaj, odcedź i zaczekaj aż wywar ostygnie. Jeśli miód Manuka, którym dysponujesz, jest surowy, zapomnij o wlewaniu go do wrzącej wody - straci wszystkie lecznicze właściwości. Zwykły miód Manuka możesz dodawać bez przeciwwskazań. Eliksir z kurkumą, w przeciwieństwie do swych leczniczych poprzedników, może być niewłaściwy dla kobiet w ciąży i powodować u nich problemy z trawieniem.
Mikstura na przeziębienie z alkoholem
Nic tak nie rozgrzewa jak alkohol! W zdecydowanej większości należy jednak unikać go podczas przeziębienia. W trakcie choroby ogromnie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, natomiast alkohol, a szczególnie piwo, wykazuje działanie moczopędne. Co prawda piwo posiada substancję pomagającą zwalczyć infekcję dróg oddechowych, jednak by uzyskać jakikolwiek efekt leczniczy, należałoby wypić aż 30 butelek tego napoju. Właściwszym pomysłem zdaje się być herbatka z prądem, do przygotowania której wystarczy saszetka herbaty, sok z cytryny, miód naturalny i nakrętka spirytusu. Należy pamiętać, by - w przypadku jej stosowania - koniecznie wystrzegać się przyjmowania leków. Mieszanie lekarstw z alkoholem jest surowo zabronione.
Mikstura na przeziębienie dla dzieci
Wszystkie naturalne mikstury na przeziębienie (oczywiście oprócz tych z dodatkiem alkoholu!) będą odpowiednie dla dzieci. Jeśli twoja pociecha nie przepada za intensywnym smakiem czosnku czy cebuli, lepszy może okazać się wybór syropu z buraka. Ta prosta w przygotowaniu mieszanka może być podawana maluchowi na łyżeczce. Przepis? Bardzo prosty! Zetrzyj dwa buraki, dorzuć do tego trzy łyżki miodu, a całość gotuj przez 20 minut. Następnie schłodź. I gotowe! Na dziecięce przeziębienie doskonale sprawdzi się także klasyczna herbata z miodem i cytryną.
Zostaw komentarz