Przeziębienie nerek

22 stycznia 2019 Przeziębienie narządów

Przeziębienie nerek to poważna choroba i nie należy jej lekceważyć. Należy do niej kłębuszkowe, śródmiąższowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek. Rodzaje zapalenia nerek różnią się przede wszystkim sutkiem, jaki mogą wywołać w organizmie. Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba sezonowa i dotyka najczęściej dzieci. Śródmiąższowe przeziębienie nerek wiąże się głównie z wieloletnim przyjmowaniem leków lub kontaktem z metalami ciężkimi i związkami toksycznymi, przewlekłe odmiedniczkowe może zaś prowadzić do niewydolności nerek.


Przeziębienie nerek - objawy


Przeziębienie nerek wywoływane jest przeważnie na skutek przewiania organizmu. Objawami ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek są: apatia, senność, złe samopoczucie, bóle głowy, bladość, wzrost ciśnienia i - przede wszystkim - silne, zaskakujące bóle w odcinku lędźwiowym, a także zmniejszenie oddawanego moczu i obrzęk twarzy, szczególnie rano.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek charakteryzuje się wahającymi się stanami gorączkowymi, małą ilością często oddawanego moczu i towarzyszącym temu bólem i pieczeniem, bólami lędźwi i zmianami w moczu.

Śródmiąższowe zapalenie nerek objawia się natomiast gorączką, bólami stawów i lędźwi, skąpomoczem i krwiomoczem, a także plamistą wysypką grudkową w różnorakich miejscach ciała.
 

Przeziębienie nerek - leczenie 


Kłębuszkowe zapalenie nerek, będące następstwem zapalenia skóry, gardła czy którejś z infekcji bakteryjnych, należy zacząć leczyć począwszy od eliminacji zakażenia, które je spowodowało. Z reguły odbywa się to przy pomocy antybiotyków lub lekarstw, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia krwi lub działanie moczopędne. Przy kłębuszkowym zapaleniu nerek powinno się ograniczyć zarówno wysiłek fizyczny, jak i spożycie białka i soli kuchennej.

Podczas odmiedniczkowego przeziębienia nerek zaleca się zastosowanie trwającej ok. 2 tygodnie kuracji antybiotykowej i ograniczenie aktywności fizycznej. Istotnym jest także przyjmowanie minimum 2 litrów płynów dziennie! Gdy przyczyną odmiedniczkowego zapalenia nerek okazują się być zaburzenia związane z odpływem moczu, może nie obyć się bez operacji i wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego.

Koniecznym do wyleczenia śródmiąższowego przeziębienia nerek jest określenie przyczyny choroby i jej eliminacja. Jeśli powód zachorowania stanowią przyjmowane leki, natychmiast trzeba je odstawić. Kiedy powodem śródmiąższowego zapalenia nerek jest inna choroba, to właśnie od jej zneutralizowania warto rozpocząć leczenie. Chory może przyjmować także antybiotyki zwalczające stan zapalny, jeśli pojawi się podwyższone ciśnienie krwi dobrym rozwiązaniem okażą się leki hipotensyjne, w przypadku obrzęków zaś - moczopędne. U osób cierpiących na ostrą niewydolność nerek niezbędne będą hemodializy.
 

Przeziębienie nerek - domowe sposoby 


Oczywiście gorąca herbata z cytryną, napar z pokrzywy i ciepła kąpiel z olejkami z eukaliptusa, drzewa herbacianego czy mięty pieprzowej może przynieść chwilową ulgę przy przeziębieniu nerek. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tej choroby, domowe sposoby mogą być jedynie metodami wspomagającymi właściwe leczenie. Nieudanie się do lekarza i próba leczenia zapalenia nerek na własną rękę może okazać się katastrofalna w skutkach! Jeśli zauważysz nasilające się, niepokojące objawy - koniecznie udaj się do specjalisty.

22 stycznia 2019 Przeziębienie narządów

0 Komentarze

Znajdziesz nas

Przeziębienie czyli choroba wywoływana przez wirusy, znana też pod nazwą zapalenia nosogardła. Przeziębienie rozwija się stopniowo, atakując niżytem nosa oraz zapaleniem błony sluzowej gardła.

Dobrze wiemy, jak przeziębienie może dać się we znaki każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy portal poświęcony sposobom walki  przeziębieniem. Prezentujemy domowe kuracje jak również radzimy kiedy wybrać isę do lekarza.

Pamiętajcie, że w przypadku narastających objawów, które nie mijają przez kilka dni mimo stosowania domowych sposobów leczenia należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.